Az emberiség történetében példátlan fordulópont jött el – még csak hasonlót sem ismerünk

2025. április 27. 18:29

Olyasmi eddig nem fordult elő, hogy a valósággal való kapcsolatban tömeges méretekben álljon be törés. Vagy nem is törés, inkább tömeges elfordulás.

2025. április 27. 18:29
null
Győrffy Ákos

Lányok és fiúk állnak a tengernek háttal és látványosan mosolyognak a telefonjukba. Sokan vannak, legalább húsz ilyen lányt és fiút láttam a nagyjából egy kilométeres tengerparti séta során. Szigorúan háttal a tengernek, mert a lényeg az ő látványos és leginkább mesterkélt mosolyuk, amihez a tenger csupán háttérnek kell.

Mintha az egész világ, illetve a világ általuk erre alkalmasnak ítélt összes részlete csak azért létezne, hogy háttérként szolgáljon az arcukhoz.

A világ, mint díszlet, csak azt a kérdés, mihez. A folyamatos nárcisztikus önreprezentációhoz. Amikor a világ díszletté válik, az egyúttal azt is jelenti, hogy a valósággal való kapcsolatban törés áll be. 

Tételezzük fel, hogy az általunk ismert világ a valóság. Ezt csak azért szükséges megjegyezni, mert nem tudjuk teljességgel kizárni, hogy nem így van. Mi van, ha nem ez a valóság. Mi van, ha egy szimulációban élünk. Mi van, ha valakinek az álmában élünk. Mi van, ha egy beláthatatlanul fejlett technológia által megalkotott virtuális térben élünk. Mi van, ha a tényleges valóságnak egy elhanyagolható részét vagyunk csak képesek érzékelni, és ezt tekintjük totális valóságnak. Lehetne még sorolni további variációkat. A világvallások ezoterikus vonulatai sincsenek kibékülve a köznapi valóságfogalommal. Ezt a valóságot leginkább egyfajta valóságszurrogátumként írják le. Legfeljebb lefokozott valóság, takaréklángon pislákoló létezés. Munkahipotézisként maradjunk annál, hogy az általunk ismert világot nevezzük valóságnak.

Miközben van valami nyugtalanító, irritáló elem ebben a valóságban, ami miatt az ember folyamatosan gyanakszik rá. Valami nem stimmel vele.

Nem tudom, mi. Nem érhető tetten, nem megfejthető. A tudatban, az érzékelésben csak az irritáció lenyomatát hagyja. Nyugtalanít. De ebbe most ne menjünk bele, maradjunk a munkahipotézisként elfogadott valóságnál. Ennek a valóságnak fordít hátat a szemünk láttára egy egész nemzedék. Pontosabban mostanra már egymást követő nemzedékek. Létezésük súlypontjait a virtuális térbe helyezték át. Az emberiség eddigi históriájában példátlan fordulópont. Még csak hasonlót sem ismerünk.

Olyasmi eddig sosem fordult elő, hogy a valósággal való kapcsolatban tömeges méretekben álljon be törés.

Vagy nem is törés, inkább tömeges elfordulás. Mert a törés traumatikus előzményeket feltételez, itt viszont traumatikus előzmény nem volt, csak ez az elfordulás. Köszönjük, de ezt, amit valóságnak neveznek, mi többé nem kérjük, gondolják ezek a tömegek, vagy nem is gondolják, egyszerűen csak megtörtént velük. Ez, amit valóságnak neveznek, háttérnek még megfelel. A hullámzó tenger, egy levendulamező, egy drámai naplemente, egy sikátor egy régi városban, mint háttér ahhoz, hogy minél hatásosabban tűnjek fel az immár otthonomként meghatározott virtuális térben. 

De mindez persze csak a felszín, mert a nárcisztikus önreprezentáció dögletes intenzitású áradása a közösségi médiában csak a legkülső héja valaminek.

A legkülső héj alatt van más is, még ennél is cifrább jelenségek.

A virtuális valóságba áthelyezett tudat kísértetiesen hasonlít ugyan a valóságban maradt tudatra, de már nem ugyanaz. A valóságban ugyanis van valami, amit a virtuális tér nem képes maradéktalanul rekonstruálni. A valóságos dolgokkal, jelenségekkel való közvetlen kapcsolat minősége adja ki egy élet súlyát, térfogatát és jelentőségét. Az e kapcsolatból adódó következtetések, tapasztalatok és felismerések nélkül nem beszélhetünk sorsról, szerelemről, barátságról, tragédiáról, boldogságról, halálról, egyszóval arról, ami életünk tényleges értelmét adja.

Ehhez tapintani, érezni, látni, hallani, szagolni, értelmezni kell a valóságot.

Ernst Jünger írja egy naplójegyzetében, hogy ha belemarkolunk a langyos anyaföldbe, az mindennél otthonosabb és megnyugtatóbb érzés, ami tudatosítja bennünk, hogy létezünk, és hogy miféle rejtélyes kapcsolatban is vagyunk a világmindenséggel. Le kell hajolni és bele kell markolni a földbe. 

Ma mintha az látszana, hogy az emberiség egy nem elhanyagolható része már nem óhajt lehajolni és belemarkolni a földbe. Ami drámai következményekkel jár. Az emberiségnek hosszú története során még soha nem kellett szembenéznie azzal, hogy mi történik, ha a technológiája által létrehozott világba költözteti át a tudatát.

Nem belátható egyelőre, hogy mi minden fog következni ebből. Bizonyos tendenciák azért már most is láthatók.

Az elég jól látható például, hogy egy társadalom működésére milyen végzetes hatással lehet mindez. Alig hallani valódi beszélgetéseket, inkább csak kinyilatkoztatásokat. Önjelölt véleményvezérek százai ontják napi szinten a tartalmakat követőik legnagyobb örömére, de ezeknek a tartalmaknak a legritkább esetben van tartalma, mintha ugyanazt hallanánk és olvasnánk minden áldott nap. Mert tényleg ugyanazt halljuk és olvassuk minden áldott nap. 

Néhány napja adta hírül egy lap, hogy megszűnt a tihanyi visszhang, pedig fénykorában tizenhat szótagnyi szöveget is képes volt visszhangozni. Egy ismerősöm azzal kommentálta mindezt, hogy

azért tűnt el, mert nem maradt mára tizenhat elismétlésre méltó szótag. Tényleg nem nagyon maradt.

A valósággal való kapcsolatunk került súlyos válságba. Néha fizikailag is érzem ezt a krízist. Olyan, mintha minden lebegne. Mintha semminek nem lenne súlya már. Mintha már semmiből nem következne semmi. Ami tegnap még hallatlanul fontos hírnek tűnt, mára jelentéktelenné vált, a mai nap hallatlanul fontos eseménye pedig holnapra válik jelentéktelenné. 

Amiről itt záros időn belül döntenünk kell, az leginkább az, hogy a valóságban szeretnénk-e élni a továbbiakban, vagy nem.

Ennek a döntésnek természetesen vannak politikai, társadalmi, közéleti vetületei is, de elsősorban életbevágó emberi vetületei vannak. A legjobb talán az lenne, ha az előttünk álló, minden jel szerint pokolinak ígérkező évben a valósággal való kapcsolatunkon merengenénk, és nem a tartalomgyártók legfrissebb kontentjein. Minden más ebből következik majd.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

(Nyitókép: R.J. / Mandiner)

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2025. április 27. 23:46
Rázendítenék kedvenc nótámra, ha volna rá igény. De nincs. Mi szerint a megismerés szintjei a következők: test, lélek és szellem. Az első perifériái az érzékszervek, a másodiké az érzelmi transzfer, a harmadik a teremtés a téridőben, mint végső célja az önként vállalt küldetésnek. Hogy aztán az élet szimuláció, játék vagy avatárok Taposd ki a belét! -vetélkedője, bolygónk börtön, tisztítótűz, esetleg maga a pokol, ez egyelőre még vita tárgya. Előkelő idegenként bolyongani életünk filmjének forgatásán úgy, hogy benne még a harmadik alabárdos szerepére is restek vagyunk - az kudarc csupa nagybetűvel, minek folyománya végleges kiesés a játékból.
megfejtô
2025. április 27. 22:18
Fontos és nagyszerű írás, Ákos! Csak így tovább!
steinamanger-2
2025. április 27. 22:07
"Alig hallani valódi beszélgetéseket, inkább csak kinyilatkoztatásokat. Önjelölt véleményvezérek százai ontják napi szinten a tartalmakat követőik legnagyobb örömére, de ezeknek a tartalmaknak a legritkább esetben van tartalma, mintha ugyanazt hallanánk és olvasnánk minden áldott nap. Mert tényleg ugyanazt halljuk és olvassuk minden áldott nap.“ Ez a valóság. Ez a narancspropaganda valósága.
Kormánypárti2
2025. április 27. 21:41 Szerkesztve
(Folytatás) Szóval talán ahelyett, hogy a romok felett siránkozunk és értetlenül bámulunk, a világra, talán önmagunkat, a világunkat kellene szemügyre venni. Nem megvetni, de megkérdezni hogy az eddigi valóságunk tényleg jó volt, vagy jobb híján úgy ahogy működött. És belátni, hogy eddig tartott ki. Volt világ, szellemek és dolgok, volltak istenek és halandók, aztán lett egy isten, majd maradt az anyag. Az az anyag, ami valójában megfoghatatlan, kimérhetetlen, hiszen már az elektron is csak valószínűleg vagy ott van, vagy nincs. Nos, a lényeg a lényeg, talán ideje lenne teljességében, merőben átértelmezni az emberi létet. Vagy lehet hogy nem is létet. Mert miközben az individualizáció soha nem látott csúcsokra tör, aközben egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy valójában külön-külön semmi sem létezik. Minden és mindenki egy, és lehet hogy minden csupán csak illúzió.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!